niedziela, 13 września 2015

Skup się!
Możemy zrzucać winę na pędzący świat. Na pracodawcę, który wymusza od nas bycie wielozadaniowym, zawsze zmobilizowanym i skupionym pracownikiem. Stoimy w rozkroku, godząc pracę z domem i wyrywając odrobinę świętego czasu wolnego dla siebie. To się ładnie nazywa łączenie kariery z życiem osobistym. Jesteśmy zestresowani, roztrzepani, zniechęceni i rozkojarzeni. Zaraz... chyba nie tylko mi zdarza się zapomnieć kanapek do pracy, prawda?

Od razu uprzedzam, że ta książka nie jest lekiem na brak czasu i, tym bardziej, nie uwolni nas od codziennego wstawania do pracy. Może jednak sprawić, przy Waszej współpracy oczywiście, że będziecie bardziej wypoczęci i skupieni. A i codzienne wstawanie z łóżka będzie mniej przytłaczające.

Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi to lektura, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Poradnik, to mało. To kompendium wiedzy z zakresu koncentracji. Książka jest przemyślana, zrozumiała i ciekawa. Dopracowana w każdym szczególe oraz przejrzysta, zarówno w części merytorycznej jak i graficznej. W koncentracji roi się od ćwiczeń i gier - czasem zupełnie nieoczywistych,wspomagających skupianie uwagi. Są labirynty, dyktanda graficzne, rebusy, stereogramy. Agnieszka Forzpańczyk ciekawie i zrozumiale tłumaczy jaki jest udział zmysłów w procesie koncentracji i jak je wykorzystywać na co dzień. Wskazuje metody wspomagania skupiania uwagi; przypomina, dlaczego warto jeść ryby i uprawiać sport. Wyjaśnia na czym polega biofeedback, efekt Stoopa; opisuje techniki pamięciowe i ćwiczenia synchronizujące półkule mózgowe. W książce znalazła się nawet lista utworów muzycznych, które wspierają koncentrację. 

Efekt Stroopa
Źródło
Nazwij kolory jakich użyto do napisania poniższych wyrazów.
Zrób to w przeciągu 15 sekund!


Agnieszka Forzpańczyk  zadbała o czytelników samego końca i za bibliografią dodała dwa bonusy. Pierwszy z nich to płyta CD z ćwiczeniami dla dzieci i dorosłych. Drugi bonus, który mnie, dociekliwego bibliofila wzruszył, to spis książek. Lektur godnych polecenia, które warto przeczytać, żeby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technik szybkiego czytania, gier i zabaw usprawniających koncentrację oraz innych ważnych skoncentrowanych tematów. Jestem zachwycona!

Za udostępnienie poradnika bardzo dziękuję Wydawnictwu Samo Sedno: