poniedziałek, 5 stycznia 2015

Patentowy trzymacz flaszki

Znalezione na commonsenegra.blogspot
  W poszukiwaniu dobrej książki na czas karnawału dotarłam do biblioteki, skutkiem czego teraz czytam 4 książki naraz! :D Stara to metoda i niekoniecznie godna pochwały, ale już tak mam. O! Kolejnych dobrych książek szukałam w Necie i znalazłam to: http://commonsensegra.blogspot.com/2014/11/jak-herbatka-w-1928-r.html Rewelacja! Słów kilka o przedwojennym poradniku „Lekarz Ratujący Zdrowie” –Wydawnictwo Międzynarodowego Instytutu Nakładowego M.O. Groth w Katowicach 1928 r. Pociąga mnie jego piękna stylistyka i przedwojenny szyk zdania. Momentami aktualne rady, momentami przekomiczne i jakaś dziwna ciągota autora do słowa "podniecenie" w różnych kombinacjach. Do tego piękne ryciny z rewelacyjnymi opisami(patrz poniżej). Oj, zdecydowanie mam chrapkę na tę książkę:) 


Oto kilka fragmentów, które znajdziecie na blogu http://commonsensegra.blogspot.com

KĄPANIE I PIELĘGNOWANIE CIAŁA NIEMOWLĘCIA
Dziecko należy codziennie kąpać, ponieważ kąpiel podnieca i wspiera wszelkie czynności ciała (…).Najodpowiedniejszym stopniem ciepła jest 28 stopni Reaumura, lecz należy takowy kontrolować tylko zapomocą termometra. Zwyczaj wielu piastunek, zanurzyć łokieć w wodę i tenże używać za ciepłomierz, jest wyraźną swawolą, mogącą spowodować łatwo nieszczęście.
JAK NALEŻY DZIECI ZĄBKUJĄCE LECZYĆ?
Pielęgnowanie dzieci ząbkujących ogranicza się w istocie na tem, aby oddalać od nich wszystko, coby prowadziło do podniecenia i rozgorączkowania. (…) Szczególnie unikać należy przekarmienia, napojów podniecających – jak owe ulubione herbatki – i nadmiernego ciepła w pokoju i w łóżeczku wzmagającego tylko wszelkie jego dolegliwości w nader nieprzyjemny sposób.
GRY DZIECIĘCE
Zupełnie jest błędnem, dawać dziecku do ręki zabawkę subtelną i skomplikowaną (…).
Im doskonalsza zabawka, tem mniej działająca u dziecka sposobność do popisów żywej jego fantazji. (…) Kupka piasku, łopatka, łyżka, mały węboreczek – a dzieci czują się w posiadaniu takiej zabawki zupełnie szczęśliwe, albowiem mogą za ich pomocą według fantazji się bawić.


Warto czasem poszperać w Necie dla takich perełek. Kolejna misja specjalna: gdzie znaleźć tę książkę w całości? 
Oto wyzwanie!